XI Światowy Dzień Zespołu Downa w Lublinie

Tegoroczne Lubelskie Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa organizowane przez Stowarzyszenie „Ukryty Skarb” miały swój punkt kulminacyjny 18 marca 2016 roku. Podobnie jak w roku ubiegłym świętowaliśmy w Teatrze im. H. Ch. Andersena, co było możliwe dzięki życzliwości p. Dyrektora Arkadiusza Klucznika. W ten pamiętny piątkowy wieczór sala widowiskowa oraz foyer teatru były wypełnione po brzegi. Zebranych przywitała Prezes Stowarzyszenia Anna Cieplińska. Mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli władz państwowych i samorządowych: Pełnomocnika Wojewody Lubelskiego do spraw Współpracy z Organizacjami Pożytku Publicznego p. Tomasza Sonntaga, Wiceprezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, p. Zofię Brzozowską oraz Pełnomocnika Prezydenta Miasta Lublina ds. Osób Niepełnosprawnych, p. Joannę Olszewską. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Lublina p. Krzysztof Żuk. Cieszymy się, że wśród nas byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i akademickiego, a także reprezentanci placówek edukacyjnych i rehabilitacyjnych oferujących pomoc osobom z zespołem Downa z naszego miasta i regionu. Słowa pamięci i wsparcia dla naszego środowiska w formie listownej bądź bezpośredniej przekazali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej a jednocześnie Dyrektor Biura ds. Osób Niepełnosprawnych p. Krzysztof Michałkiewicz, Rzecznik Praw Dziecka p. Marek Michalak, Wojewoda Lubelski p. Przemysław Czarnek, Zastępca Prezydenta Miasta Lublina ds. Społecznych p. Monika Lipińska. Szczególnie ciepło powitaliśmy w naszym gronie Dzieci, Młodzież i Dorosłych z trisomią 21, ich Rodziny, Przyjaciół i  Wolontariuszy.

Wzbudzającą entuzjazm inaugurację imprezy zawdzięczamy grupie tancerzy „Chochliki” z Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie, którzy w kolorowych strojach ludowych wykonali „Suitę Tańców Lubelskich”. Na scenie kolejno pojawiali się aktorzy i tancerze w różnym wieku. Maluszki z zespołem Downa były obecne poprzez prezentację multimedialną poświęconą wystawie „Poznajmy się…” autorstwa Kamili Bannach, eksponowanej na Placu Litewskim w Lublinie w dniach 14-31 marca 2016. Przedszkolaki z grupy integracyjnej Niepublicznego Przedszkola Muzycznego „Stonoga” dynamicznie zatańczyły rock’n’rolla. Układ choreograficzny ich występu nawiązywał do idei integracji dzieci zdrowych oraz niepełnosprawnych. Grę dźwięku, koloru i ruchu mieliśmy okazję podziwiać w trakcie poruszającego spektaklu „Podróż w poszukiwaniu dobra” w wykonaniu grupy teatralnej OSOBNO-RAZEM – składającej się z młodzieży z niepełnosprawnością z Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie. Kilkuletni podopieczni naszego stowarzyszenia zaprezentowali swój sceniczny potencjał podczas happeningu „Cztery pory roku ” w reżyserii i przy współudziale aktora Teatru Andersena Benka Byrskiego, akompaniamencie Karoliny Hordyjewicz oraz współpracy wspaniałej widowni. Ostatnim akordem części artystycznej był spektakl taneczny pt. „Pocztówka z Chin” w wykonaniu uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie oraz podopiecznych stowarzyszenia „Ukryty Skarb”. Brawurowe zestawienia tradycyjnych motywów orientalnych ze współczesnymi kompozycjami muzycznymi wywodzącymi się z Dalekiego Wschodu wzbudziły entuzjazm publiczności.

Całość dopełniły prezentacje multimedialne. Film pt. „W fotograficznym skrócie – tak świętowaliśmy w 2015 roku”, z fragmentami teledysku „Happy” w reż. Benka Byrskiego oraz zdjęciami wykonanymi przez uczniów Liceum Plastycznego w Lublinie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kierczuk – przeniósł widzów w klimat ubiegłorocznego świętowania. Dzięki teledyskowi w reżyserii p. Anety Wojtasiewicz-Cieślak, w którym wystąpili tancerze – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie – zostaliśmy zaproszeni do świata nastolatków z zespołem Downa.

Po części artystycznej nadszedł czas degustacji. Napoje, kanapki, owoce a przede wszystkim ogromny okolicznościowy tort – stanowiły atrakcję nie tylko dla naszych podopiecznych. Bankiet był okazją do spotkań, kuluarowych rozmów, a także zabaw dla dzieci, animowanych przez aktorów Teatru Andersena. Całemu spotkaniu towarzyszyła ciepła i przyjazna atmosfera. Nie brakowało zarówno elementów humorystycznych – co było zasługą naszego konferansjera Benka Byrskiego – jak i wzruszeń… Był to z pewnością niezapomniany wieczór.

W Niedzielę Palmową zainteresowani członkowie i podopieczni stowarzyszenia „Ukryty Skarb” uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawionej w Archikatedrze Lubelskiej pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego Arcybiskupa Stanisława Budzika w intencji Osób, Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa.

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym obchodom był turniej sportowy z udziałem podopiecznych Stowarzyszenia „Ukryty Skarb”, który odbył się 22 marca o godz.18.00 w SOSW nr 2 w Lublinie. Mieliśmy prawdziwie sportową rywalizację i oczywiście medalistów.

Tegoroczne Lubelskie Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa wzbudziły żywe zainteresowanie mediów. W piątek, 18 marca, w porannym wydaniu Kuriera Lubelskiego ukazał się reportaż, którego bohaterami byli rodzice zrzeszeni w Stowarzyszeniu. W wieczornym wydaniu Panoramy Lubelskiej mogliśmy oglądać kilkuminutową relację o naszych obchodach. 21 marca, w Światowy Dzień Zespołu Downa, Prezes „Ukrytego Skarbu” została zaproszona do porannego programu informacyjnego „Radia Lublin”, gdzie przybliżyła symbolikę i cel tego święta. Wieczorem tego samego dnia Anna Cieplińska, Jacek Oleszek i Krzysztof Ciepliński, wzięli udział w godzinnej audycji poświęconej prezentacji działalności Stowarzyszenia „Ukryty Skarb”, podczas której zachęcali słuchaczy do przekazywania na jego rzecz 1% podatku. 22 marca, w programie „Zdarzenia” emitowanym w TVP Lublin okolicznościowego wywiadu udzieliła Prezes Stowarzyszenia Anna Cieplińska. Mamy nadzieję, że nasza obecność medialna będzie sprzyjać zwiększaniu świadomości i wrażliwości społecznej na sytuację osób, rodzin i środowisk związanych z trisomią 21.

Organizacja tak dużego wydarzenia oraz imprez towarzyszących nie była by możliwa bez zaangażowania i aktywności wielu osób i instytucji. Szczególne podziękowania kierujemy do Sponsorów, którzy zaufali nam i wsparli naszą inicjatywę. Należą do nich:

Fundacja Solidarni Górnicy z Bogdanki – główny sponsor, reprezentowany na uroczystości przez p. Prezesa Bogdana Kowala

„Cholewa i S-ka” Technika Grzewcza i Sanitarna z Końskowoli

EKO-PRIM Sp. j. z Lublina

Fundacja im. Leszka Podkańskiego w Lublinie

Jeronimo Martins Polska Sp. z o.o.

Kancelaria Prawnicza Niedźwiedź z Lublina

Łęczyńska Energetyka  Sp. z o.o. z Bogdanki

Rachoń-wafle Sp. z o.o. z Lubartowa

R.K. Niedziałek Sp. z o.o. z Lublina

„SPOŁEM” Lubelska Spółdzielnia Spożywców

WODROL Sp. z o.o. z Lublina

W imieniu całego środowiska dziękujemy Państwu za serce okazane naszym Podopiecznym! 

Anna Cieplińska

Prezes Stowarzyszenia „Ukryty Skarb” w Lublinie

—————————————————-

ZDJĘCIA:

  • Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa [ ZOBACZ REPORTAŻ] Spektakl „POCZTÓWKA Z CHIN”: Sala Widowiskowa Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie:
    W sobotę 18 marca 2016 r. po raz kolejny Stowarzyszenie „Ukryty Skarb” zorganizowało Lubelskie Obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Rodziny, przyjaciele oraz osoby z Zespołem Downa ( w każdym wieku) spotkali się w gościnnym Teatrze im. H. Ch. Andersena. Przed tak szeroką i znamienitą publicznością mieliśmy możliwość zaprezentować nowy spektakl ”Pocztówka z Chin”. Prawdziwa scena, światła, magiczna atmosfera, a co najważniejsze gorące przyjęcie sprawiły, że poczuliśmy się wspaniale! Słodki torcik tylko dopełnił poczucie szczęścia. To było wyjątkowe popołudnie i już czekamy na kolejne spotkanie!

 

Skip to content