Przed nami czwarta edycja lubelskich obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa! Jak co roku Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” organizuje uroczystą galę w sali widowiskowej Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Spotykamy się w sobotę 17 marca 2018 roku o godzinie 16.00. W naszym gronie powitamy Dzieci, Młodzież, Dorosłych z trisomią 21, ich Rodziny a także zaproszonych Gości, Przyjaciół, Sponsorów i Wolontariuszy.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku, patronuje mu ONZ. Data święta – 21 marca, nie jest przypadkowa, nawiązuje do trisomii 21 pary chromosomów, która jest przyczyną Zespołu Downa.

Uroczyste, lubelskie obchody tego święta organizujemy już po raz czwarty. Jesteśmy wdzięczni Dyrekcji i Zespołowi Teatru Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie za dotychczasową i tegoroczną, owocną współpracę przy organizacji poprzednich edycji tego wydarzenia. W ubiegłych latach impreza cieszyła się honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublina – Krzysztofa Żuka. Tym razem także zabiegamy o to wyróżnienie. Relacje z naszego święta przekazywały Radio i Telewizja Lublin.

Obchody zgromadziły około 250 osób z Lublina i Regionu, w tym przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, szkół, przedszkoli oraz innych instytucji i środowisk zaangażowanych w pomoc dla osób z Zespołem Downa. Na deskach Teatru wystąpiło kilkadziesięcioro wspaniałych Aktorów i Tancerzy, co było dla nich a także dla ich Rodziców niezapomnianym doświadczeniem. W latach ubiegłych obchodom towarzyszyły wystawy fotograficzne pt.: „Aktywni i szczęśliwi”, „Poznajmy się” oraz „Nasze rodziny w obiektywie”.

Podczas tegorocznych uroczystości planujemy m.in. prezentację spektaklu w wykonaniu naszych podopiecznych przygotowanego we współpracy z aktorami Teatru Andersena, pokazy taneczne i teatralne dzieci i młodzieży z zespołem Downa, prezent od „Ukrytego Skarbu” dla wszystkich obecnych: – spektakl „Koziołek kręciołek” w reż. Benka Byrskiego oraz bankiet-okazję do wspólnego świętowania, miłych spotkań i rozmów. Będzie, jak co roku, wyjątkowy – specjalnie na tę okoliczność przygotowany tort.

Uroczyste lubelskie obchody Światowego Dnia Zespołu Downa organizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb” we współpracy z Teatrem Andersena są wizytówką i formą promocji naszego stowarzyszenia na forum Miasta i Regionu.

Wśród Gości spodziewamy się przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, organizacji pozarządowych, środowiska medycznego i akademickiego, a także pracowników placówek edukacyjnych oraz wolontariuszy. Jak co roku, kampania informacyjna będzie prowadzona w regionalnej telewizji, radiu i prasie.

Liczę na to, że w to wyjątkowe, sobotnie popołudnie w sali widowiskowej Teatru Andersena nie zabraknie także nikogo z nas, członków Stowarzyszenia „Ukryty Skarb”.

Zaproście do udziału we wspólnym świętowaniu Wasze rodziny, przyjaciół, znajomych rodziców dzieci z zespołem Downa niezrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu, terapeutów, lekarzy i wszystkich zainteresowanych. Obchody są znakiem solidarności i wsparcia dla Osób z zespołem Downa i ich rodzin, unikalną szansą spotkania dla tych, którym na sercu leży troska o osoby dotknięte trisomią 21.

Anna Cieplińska
Prezes Stowarzyszenia „Ukryty Skarb” w Lublinie

Skip to content